Katonaként is szeretne világbajnok lenni

Megosztás:

Párizs után sem hagyott fel az aranyérmek gyűjtésével Siklósi Gergely hadnagy. Legutóbb a Marrákesben megrendezett párbajtőr világkupán egyéniben és csapatban is felállhatott a dobogó legtetejére.

Az MH Sportszázad katonasportolójaként a honvédelmi nevelésben vállal szerepet, vívóként pedig már a szeptemberi katonai világjátékokra készül.

– Idén két arany- és egy ezüstérem a mérleged. Mennyire tudtál az előzetes tervek szerint szerepelni a versenyeken?

– A világkupára novemberben kezdtem edzeni, az volt az előzetes tervem, hogy a pontjaimat megvédjem, illetve dobogós helyen végezzek. A heidenheimi világkupán nem tudtam a várt szintet hozni, mivel az első asszóban kikaptam, de ez motivált a továbbiakban. Ettől eltekintve minden a tervek szerint halad, nem vagyok elfáradva és a kiégést sem érzem. Úgyhogy a szezon ezen felét jóra értékelem, mivel megfelelő volt a formaidőzítés.

– Kívülről úgy látszott, hogy Marrákesben a döntőig elég simán meneteltél, az ellenfeleidből jól felkészültél. Mi volt a taktikád?

– Felkészültem minden lehetséges ellenfélből, ezért mindenki ellen volt egyénre szabott tervem. Tudtam, hogy kivel szemben fogok inkább támadni védekezés helyett, illetve kivel szemben kell kontráznom. Összességében arra vágytam, hogy az ellenfél támadjon először és ezáltal hibákat kövessen el, amiket utána a magam javára tudok fordítani.

– Marrákesben ki volt a legnehezebb ellenfeled?

– Mindenképpen a döntőt emelném ki, ugyanis a teremben 30 Celsius-fok volt. Jakub Jurka nehéz ellenfélnek bizonyult, magabiztosan vezettem, végül majdnem felzárkózott. Talán a végére ő is elfáradt a melegben, ezért tudtam együttes találattal nyerni.

– Egyéniben és csapatban versenyezni nagyon különböző dolog. A felkészülésben mi a különbség?

– Ég és föld a kettő műfaj, hiszen csapatban nincs lehetőségünk annyit hibázni. Egyéniben 15 találatig megyünk, de csapatban ez csak ötig mehet el. Szóval egyéniben vesztésre állhatunk akár 5-0 arányban is, de folytatódik a mérkőzés, míg csapatban ekkor már az ellenfél győz. Ezért sokkal nagyobb koncentrációt kíván a csapatverseny.

– Köztudott, hogy a párbajtőrcsapat vezére vagy. Hogyan alakult ez ki?

– Azt gondolom, hogy nemcsak a versenyzésemmel, hanem a páston kívüli tanácsaimmal is segítem a csapatot. Én vagyok a legidősebb, ezért is bíznak bennem. Személyiségemből adódóan koravén típus vagyok, megfontoltan cselekszem, ami példaként szolgált a társaim számára. Az olimpia nagyon sokat dobott rajtunk, hiszen ekkor kezdett a személyiségünk egy nagyon jó irányba változni. Ennek köszönhetően váltunk rutinos társasággá.

– A páston töltött közös edzések mellett mivel építitek a csapatkohéziót?

– Nagyon sok munkánk van abban, ahol most tartunk a csapattal. A páston kívül is segítjük egymást, igyekszünk tanáccsal ellátni a másikat. A legjobb módszer szerintem az asszertív kommunikáció, amelynek segítségével egyszerűen lehet közölni a problémánkat és javaslatainkat. Nálunk a sok beszélgetés és együtt töltött idő alapozta meg a csapatszellemet.

– A közelmúltban nagyon sok olyan érmet akasztottak a nyakadba, amely sok vívónak csak álom marad. Hogyan tartod fent a siker iránti vágyadat?

– A győzelem után mindig többet és többet akarok. Ilyenkor az motivál, hogy ennél még magasabbra tehetem a lécet. A legjobb dolog ilyenkor, hogy azt hisszük elértük a saját teljesítőképességünk határát, de később kiderül, hogy van még tovább. Mondják, hogy magasról lehet nagyot esni, de az egyre nagyobb sikerek motiválnak a leginkább.

– Az MH Sportszázad katonájaként a honvédelmi nevelés keretében népszerűsíted a vívást. Hogyan fogadnak az iskolások?

– Az értékrendet illetően a honvédségben és a sportban nagyon sok hasonlóság van. Fegyelem, figyelem, tudatosság. Ezen tulajdonságokkal kell rendelkezni egy sportolónak és katonának is, ha sikeres szeretne lenni a saját szakterületén. Katonasportolóként az a feladatom, hogy a diákok körében népszerűsítsem a rendszeres sportolást és a toborzásban tevékenykedem.

– A Magyar Honvédség mivel támogatja a sportolói karrieredet?

– A honvédségen belüli szemléletet is támogatásnak élem meg, számomra az alapkiképzés egy olyan élményt jelentett, ami a mai napig jó hatással van rám. A hierarchikus rendszert és gondolkodást alkalmazom a mindennapjaimban és természetesen a sportban is. Rengeteg élményt is ad, hiszen a toborzás során nagyon sok szurkoló gyermekkel találkozom. Ők csillogó szemmel hallgatják a párizsi aranyérem történetét. Ezek a pillanatok elkísérnek engem és segítenek a holtpontokon átlendülni.

– Milyen céljaid vannak katonaként?

– Nem titkolt célom, hogy a júliusban befejeződő szezon után a Magyar Honvédséget és Magyarországot képviseljem a szeptemberi katonai világjátékokon. Itt is szeretnék felérni a csúcsra egyéniben és csapatban is. Nagyszerű lenne, ha nemcsak civilként, hanem a Magyar Honvédség katonájaként is világbajnok lehetnék.

Forrás: honvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük