Megújul a polgárőrség vízi tagozata

Megosztás:

Öt év széttagolt működés után a megújulás útjára lép az Országos Polgárőr Szövetség Vízi Tagozata.

Legalábbis ennek a reményének adott hangot dr. Túrós András, az OPSZ elnöke, aki a tagozat április 15-i tisztújító-újjáalakuló ülésén az elmúlt évek koordinálatlan működésével szemben szakszerű, összehangolt és szabályos működést kért a szakmai szervezettől.

Sok polgárőr egyesület lát el az országban részben, vagy egészben vízi szolgálatot, de ezek az egyesületek nem a vízi tagozat által összehangolt, egységes formában működtek eddig. A tagozat, vagyis a vármegyék által delegált összekötők most egy asztalhoz ültek, hogy megválasszák az elnökségüket (amelyet az OPSZ elnöksége hagy majd jóvá), és meghallgassák az OPSZ elnökének elvárásait.

Dr. Túrós András elmondta, örül annak, hogy végre valami megmozdult, mert úgy látja, eddig az útkeresés állapotában létezett a szervezet és széttagoltan működtek azok az egyesületek, amelyek vízi szolgálatot látnak el. Az OPSZ elnöke azt kérte a tagozattól, hogy minél előbb mérjék fel, hogy hány olyan egyesület van, amelyik teljesen, vagy részben vízi szolgálatot lát el. Írják össze hol, milyen és mennyi vízi járművel rendelkezik a polgárőrség. Hány polgárőr rendelkezik a járművek vezetéséhez szükséges vizsgákkal, jogosítványokkal, de azt is tudják meg, milyen engedélyekkel rendelkeznek a védett vizeken való közlekedéshez a polgárőrök, illetve hol, milyen engedélyeket kell beszerezni ahhoz, hogy közlekedni tudjanak.

„Ragaszkodom hozzá, hogy rend legyen és végre szakszerűen és szabályosan működjön a tagozat, amely megszervezi a képzéseket és a szükséges vizsgákat is. Ehhez azonban legkésőbb május végéig meg kell alkotni a vízi polgárőrök belső működési szabályzatát, a tagozat ügyrendjét és az oktatás alapelveit” – hangsúlyozta az OPSZ elnöke.

Dr. Túrós András szerint a feladatokat tekintve az elsődleges az életmentés, és az együttműködések megkötése a hasonló szervezetekkel. Fontos emellett a standokon és vízpartokon pihenők biztonságának védelme, de az élővilág megóvása is. Ugyancsak kiemelt feladata kell, hogy legyen a vízi polgárőröknek a környezetvédelem, hiszen sok helyen szennyezik az élővizeket. A célok elérése érdekében a tagegyesületeknek törekedniük kell az együttműködésre a vízirendészettel, az önkormányzatokkal és a vízügyi igazgatóságokkal.

Az együttműködés és a feladatok végrehajtása szempontjából példaként hozta fel a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesületet, amelynek közgyűlésen néhány napja járt és ahol évről-évre profi munkát és együttműködéseket tapasztal, így nem is marad el az egyesület támogatása sem az OPSZ, sem a helyi önkormányzatok részéről.

Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a vízi polgárőr egyesületeknek elsősorban telente a vízpartokon és kikötőkben is el kell látniuk közterületi járőrszolgálatokat, hiszen ők elsősorban polgárőrök és csak másodsorban hajósok.

„Ha mindent rendbe tesznek, már támogatható lesz a tagozat és az OPSZ is segíthet további támogatókat találni” – szögezte le dr. Túrós András.

A jelenlévők ezután megerősítették elnöki pozíciójában Kövér Gábort és megválasztották az elnökség tagjait. A testület összetétele a felügyeletével lefedi a nagy folyóinkat, tavainkat.

A munka azonban csak most kezdődik, hiszen az OPSZ elnökségének jóvá kell hagyni a megválasztott vezetőséget és május végéig el kell készíteni a szabályos működéshez szükséges dokumentumokat.

Szöveg és fotó: Bakonyi Ágnes, OPSZ archívum

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük