Extrém körülmények, valósághű szimulációk

„meDEkrízis 2025” névvel nemzetközi katasztrófa- és honvédorvosi versenyt szerveztek.
A szervező a Debreceni Egyetem Általános Orvosi Kara, a Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központja, valamint Különleges Orvos- és Mentőcsoportja volt. Az eseménynek a hajdúszoboszlói Katasztrófavédelmi Igazgatóság Kiképző és Raktárbázisa adott otthont, ahol az orvostanhallgatók két napon át mérhették össze tudásukat.
A hazai orvosi egyetemek csapatai mellett idén először Nagyváradról is érkeztek hallgatók, hogy bemutassák miként boldogulnak katasztrófahelyzetekben és háborús körülmények között. A verseny során romok alól történő mentés, katonaorvosi beavatkozások, valamint különleges éjszakai feladatok is vártak a résztvevőkre.
A verseny lebonyolítását az MH Egészségügyi Központ, az MH Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandár, valamint az MH vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred katonái és orvosai segítették.
„ROLE-1 tábori ellátó pont felállításával, egy mentőhelikopteres mentés megszervezésével, valamint versenybírói feladatokkal vettünk részt a versenyen – mondta dr. Löcher Zsuzsanna alezredes, az MH EK Egészségügyi Kiképzési Főnökség vezetője. – A jó katasztrófaorvos nemcsak szakmai tudással, hanem sürgősségi szemlélettel, talpraesettséggel és gyors döntéshozatali képességgel bír. Hivatása ellátása során maga is veszélyben lehet, korlátozott eszközökkel és idővel rendelkezik, így szükséges az is, hogy a lehetőséget és a szépséget lássa a feladatban.”
Ez a szemlélet az első este azonnal fontossá vált az éjszakai riasztás során, ahol rögtön éles feladat várt az orvostanhallgatókra: „menekülteket” kellett ellátniuk járőrök segítségével, a szüléslevezetéstől kezdve egy pánikba esett sérült kezeléséig.
A következő nap legizgalmasabb kihívása egy harci érintkezés során lőtt sérülést szenvedő sebesült állapotának stabilizálása és a MEDEVAC helikopter személyzetének történő átadása volt. A ROLE-1 tábori ellátó ponton pedig egy veszélyes szcenárióban, korlátozott felszereléssel és a helyi személyzettel együttműködve kellett gyógyítani a betegeket. A nap folyamán a résztvevő csapatok próbára tették magukat a Kiképző és Raktárbázison található, földrengés utáni állapotokat szimuláló tanpályán is, ahol a romok alól mentés volt a feladat.
„A hallgatók egy elképzelt forgatókönyv szerint 2010-be utaztak vissza”, és Haitin dolgoztak, ahol a beszorult sérülteket kellett kiszabadítaniuk és ellátniuk – mondta Késmárky-Kodak András, a verseny főszervezője. – „A feladat során kötéltechnikát is alkalmaztak a sérültek, valamint az eszközök mozgatásához.”
A Debreceni Egyetem Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központ igazgatója elmondta, hogy minden egyetemről tíz hallgató érkezett.
– „Többségük hatodéves, akik már elkötelezték magukat a sürgősségi ellátás vagy a honvédorvosi hivatás mellett. A Debreceni Egyetem csapatában több hallgató is az MH vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred tartalékos katonája, így ők kétszeresen is hazájuk és embertársaik szolgálatába állnak.”
A versenyt a Pécsi Tudományegyetem és a Nagyváradi Egyetem csapatai nyerték: a Pécsi Tudományegyetem egyik csoportja, mint legjobb mentőcsoport, a Nagyváradi Egyetem pedig összesítésben a legjobb egyetem címét vihette el. A rendezvény kiváló alkalmat teremtett a szakmai kapcsolatok és barátságok elmélyítésére is. A résztvevők neves szakemberek előadásait hallgathatták meg, bővítve ismereteiket a katasztrófavédelmi orvoslás speciális területein. Többek között dr. Löcher Zsuzsanna alezredes a Civil-katonai együttműködés lehetőségei katasztrófahelyzetben címmel tartott előadást, Gadóczy György, az Országos Mentőszolgálat hajdúszoboszlói mentőállomásának vezetője a tömeges balesetek ellátásáról beszélt, míg dr. Késmárky-Kodak András a civil mentőszervezetek katasztrófavédelemben betöltött szerepét ismertette.
Forrás: honvedelem.hu
2025. május 22.
Lépj a tettek mezejére, és válj a saját történeted hősévé
2025. május 21.