Újratemették a magyar folyami hajózás kiemelkedő alakját!

Wulff Olaf Richárd katonai pályafutása a 21. században is ösztönzőleg hat a hazájukat védelmező honvédekre.
Nekünk, akik új, ütőképes hadsereget építünk a 21. században, meg kell ismernünk a nagyszerű katonának és kimagasló hadvezérnek, Wulff Olaf Richárdnak a teljesítményét és meg kell értenünk a sorsát – mondta a honvédelmi miniszter a magyar folyami hajózás kiemelkedő alakjának újratemetésén, a Fiumei úti sírkert 52-es hősi parcellájánál.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte, hogy Wulff Olaf Richárd élete példa mindazok előtt, akik a magyarság szolgálatára teszik fel az életüket. Az ősei nevét viselő, de „magyar szívű„, egész életében a magyar hazáért szolgáló tengerész olyan hősök emlékét idézi fel, mint az 1848-49-es szabadságharc idegen származású, de a magyar ügyért mindent vállaló katonái Leiningentől Damjanichig, Poeltenbergtől Lázárig, Knezictől Schweidelig, akik részei nemzeti panteonunknak.
„Eljött az idő, hogy Wulff Olaf is elfoglalja közöttük méltó helyét” – jelentette ki a miniszter a május 21-én, a honvédelem napján rendezett újratemetésen.
„Még mindig temetünk”
A miniszter úgy fogalmazott, Magyarország 70 esztendő után fogadja haza a 20. század Magyarországának egyik legnagyobb tengerészét, a dunai harcok hősét, a Magyar Királyi Folyamőrség megszervezőjét és első parancsnokát, Wulff Olaf vezérfőkapitányt és feleségét, Losonczy Edinát. Hozzátette, hogy a rendszerváltoztatás története az újratemetések sorozata, „a szabadság első fájdalmas kötelessége a kommunista diktatúra által elűzött vagy meggyilkolt emberekkel és a végképp eltörlésre ítélt múlttal való találkozás lehetősége„, de három és fél évtizeddel később „még mindig temetünk„.
Úgy fogalmazott, nem feledhetjük el, hogy „sokan vannak még odakint”. Elveszett szibériai temetők elkorhadt fakeresztjei, az Alpok és a Kárpátok sziklarengetegei, az Adria mélységei, a Duna és a Száva hullámai, az emigráció betondzsungelei „őrzik az ő álmukat, hogy itthon élnek az emlékezetben és egyszer hazatérhetnek” – mondta.
„Minden hazatérés nagy öröm és megtiszteltetés”
A miniszter kiemelte: „minden hazatérés nagy öröm és megtiszteltetés a nemzet számára„, lehetőség, hogy megadhassuk a végtisztességet hőseinknek. Wulff Olaf Richárd 1877-ben született Budapesten az Osztrák-Magyar Monarchia alattvalójaként, norvég édesapja és édesanyja Magyarország szolgálatára tanította. Később haditengerész lett, első világháborús szolgálatát „személyes példaadással végigverekedett ütközetek, mintaszerűen kivitelezett hadműveletek és egész hadjáratok sorsát megváltoztató sikerek kísérték„.
Két alkalommal is kulcsszerepet játszott Belgrád bevételében, folyamátkelést akadályozott meg a Száván, áttört az Al-Dunán, bombázta Giurgiut, biztosította Mackensen csapatainak átkelését, majd a háború utolsó heteiben monitoraival átszelve a Fekete-tengert a Dnyeper és a Dnyeszter folyón adott őrszolgálatot – sorolta a néhai hadvezér tetteit a tárcavezető.
Szólt arról is, a Száván végrehajtott hőstettéért Wulff Olaf Richárd megkapta a legmagasabb osztrák-magyar katonai kitüntetést, a Mária Terézia Katonai Rend lovagkeresztjét. A miniszter felidézte, hogy Trianon után Wulff Olaf a Magyar Királyi Folyamőrség felépítésével 12 év alatt létrehozta azt az erőt, amely lehetővé tette az ország vizeinek fegyveres védelmét. 1944-ben hagyta el Magyarországot és Costa Ricában telepedett le, ahol 1955-ben halt meg.
Meg kell ismernünk
„Idehaza a kommunisták őt felejtésre, emlékezetének eltörlésére ítélték” – tette hozzá a miniszter, hangsúlyozva, meg kell ismernünk az egykori nagyszerű katona, hadvezér teljesítményét.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf szólt arról is, Wulff Olaf Richárd felesége, Losonczy Edina sorsában a 21. századi katonafeleségek és katonacsaládok ismerhetnek magukra, példája segíthet hordozni azokat a nehéz terheket, „amelyek a haza védelmében nekik jutnak„.
Ferdinand von Herold Duarte, Wulff Olaf Richárd dédunokája, Magyarország Costa Rica-i tiszteletbeli konzulja arról beszélt, hogy dédapja élete a bátorság, a kötelességtudat és a hazaszeretet örök jelképe. Története nem pusztán a katonáé, hanem a hazájához hűséges emberé, aki egész életét Magyarországnak szentelte; Costa Ricában sem tagadta meg szülőföldjét és „életben tartotta a magyar lélek lángját„.
Wulff Olaf Richárd és felesége, Losonczy Edina hamvait katonai tiszteletadással helyezték végső nyugalomra a Fiumei úti sírkert hősi parcellájában.
2025. május 23.
Hamarosan minden gyerek betekinthet a tűzoltók világába
2025. május 23.