Új képességek – tapasztalt szemek előtt
Nyugállományú katonák tekintették meg az ADAPTIVE HUSSARS 2025 gyakorlat két látványos mozzanatát.
A Magyar Honvédség elkötelezett a nyugállományú katonákkal való kapcsolat fenntartásában és fejlesztésében, a gyakorlat katonailag kiemelt műveleteire történő vezérkar főnöki meghívás is egyfajta üzenet: a haza szolgálata nem ér véget a leszereléssel.
Az aktív és nyugállományú katonák találkozása egyszerre jelent tiszteletadást, tudásátadást és közösségépítést. A veteránok látogatása egyfajta híd a múlt értékei és a jövő kihívásai között – hiszen ahogy a régi katonák szíve megdobban a modern technika láttán, úgy a fiatalabb generáció is erőt meríthet a tapasztalt elődök példájából. Ez a kötelék az, ami igazán erőssé teszi a honvédséget.
Aki katonaként szolgált, az mindig – nyugdíjazását követően is – katona marad, tartja a mondás. Ennek szellemében hívtak meg harminc korábbi katonát az ADHU 25 előre tervezett, NATO keretek között megrendezett, összhaderőnemi és összkormányzati védelmi gyakorlatsorozat mozzanataira, hogy lássák, mire képes a legmodernebb technika és a jelenkor katonája. A több hetes esemény célja, hogy a haderő felkészültségét bizonyítsa nemzeti és a NATO keleti határának védelme iránt. Kulcsfontosságú elem a katonai és a civil szféra együttműködésének erősítése, ezért a gyakorlat egyes mozzanataiban közigazgatási és kormányzati szervek is részt vesznek. Fiktív veszélyhelyzeti forgatókönyvek mentén tesztelik a védelmi igazgatási rendszer válságkezelési képességét, a politikai-katonai irányítás hatékonyságát, valamint a NATO más haderejeivel való interoperabilitás minőségét.
Szeptember 9-én katonai konvoj kelt át a Dunán, 10-én ejtőernyős ugrásokat végeztek Veszprém közelében. A nyugállományúak előbb a Bács-Kiskun vármegyei Fajszra látogattak, ahol PMP szalaghídon kelt át a NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoport (FLF BG) lövészszázada. A három darab 80 tonnás teherbírású hídelemből álló komp harminc eszközt, köztük több BTR-80 harcjárműveket és RÁBA tehergépjárműveket szállított át a túlsó partra, Domboriba. Míg a személyi állomány PTSZ-M lánctalpas úszó gépjárművel kelt át a folyón, a fiktív szcenárió szerint dróntámadás érte az állományt. A „sérült” katonát harctéri életmentő képesítéssel (CLS) rendelkező társa látta el a helyszínen. Másnap a Nullponton hajtottak végre ejtőernyős ugrást KC-390 típusú repülőgépekből.
A látogatásokon a nyugállományú katonák testközelből vehették szemügyre a megújuló honvédség modern technikai eszközeit és új eljárásait, beszélgethettek a katonákkal és megoszthatták tapasztalataikat.
Forrás: honvedelem.hu
- Három évtizede szolgálnak együtt a jászberényi rendőrök
- Luxusautókat és százmilliós vagyont foglaltak le a gyógyszerhamisító bűnszervezettől
- Jótékonysági bokszgála katonák és rendőrök részvételével
- Légirendészet menni Balaton
- Ma megnyílik a Teve utcai Rendőrpalota: különleges programokkal készül a Múzeumok éjszakája
- Gripenek kísértek ki egy izraeli utasszállítót a magyar légtérből
2026. június 21.
Igazoltatással kezdődött a lánykérés
2026. június 20.
Így lehet biztonságosabb a fesztiválozás
2026. június 19.
Búcsút vettek a Mi–17-es és Mi–24-es helikopterektől
2026. június 19.
Tartós kánikula jön: az egész országra hőségriasztás lép életbe
2026. június 18.
Szolgálati lovak nyomában
2026. június 18.