Szolnoki kutató-mentő katonák képeztek ki bosnyák hegyimentőket

Megosztás:

Idén októberben megállapodás született arról, hogy különleges mentéseknél segédkezik egymásnak az EUFOR (European Union Force) és a konjici Prenj Hegyimentő Szolgálat.

Az együttműködés aláírásakor a nemzetközi haderőt dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea művelet parancsnoka, míg a bosnyák felet Almir Mahmutović, az önkéntes szervezet igazgatótanácsának elnöke képviselte. A megállapodás célja, hogy biztosítsa Bosznia-Hercegovinában a két szervezet kölcsönös segítségnyújtását olyan mentéseknél, ahol helikopterek bevetése szükséges. A hegyimentőket nemrég kiképezték az EUFOR kötelékében szolgálatot teljesítő, magyar H145M típusú helikopterek csőrlési eljárásaira. A kutató-mentő katonák közreműködésével most a nagy kihívást jelentő műveleteket gyakorolták, hiszen komoly körültekintést igényel a sérültet és magukat is biztonságosan beakasztani.

A feladatra november első hetében az MH Kiss József 86. Helikopterdandár részéről két ejtőernyős kutató-mentő érkezett Butmir táborba. A háromnapos képzésen nyolc önkéntes hegyimentő vett részt. A gyakorlati végrehajtásokat elméleti oktatás előzte meg, kiegészítve földi begyakorlással. Itt az alapvető biztonsági rendszabályokon, az alkalmazott karjelzéseken és technikákon túl külön hangsúlyt kapott a felszerelések precíz használata. Hiszen egy-egy apró hiba akár végzetes kimenetelű is lehet. A szervezet tagjai a gyakorlatoknál a saját személyi alpintechnikai védőeszközeiket használták.

A repülési feladatok első fázisában a résztvevők végrehajtottak önálló és páros csőrléseket gépből le- és vissza. Ezt követte a hordágyas felhúzás, ahol először bepörgés elleni kötélbiztosítással, majd anélkül, saját forgáskontrollálással kellett feljuttatni egy tesztbábut a Tyromont típusú mentőeszközben. A helyi szakemberek nappal és éjszaka csőrlések tucatjait hajtották végre.

A komoly igénybevétellel járó felkészítés végeztével dr. Sticz László vezérőrnagy átadta a kiképzés elvégzését igazoló oklevelet a hegyimentőknek. A példa nélküli, kutató-mentő katonák és hegyimentők közötti együttműködés eredményeképpen mostantól a külföldi civil szervezet tagjai képesek az elsajátított módszerrel sérülteket juttatni a magyar helikopterek fedélzetére, akár önállóan is.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük