Folytatódik az országos toborzókampány

Megosztás:

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség két évvel ezelőtt indult országos toborzókampányának újabb fejezete 2025. április 10-ig tart.

Ezúttal a székesfehérvári MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandárhoz, a győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezredhez, továbbá két fővárosi alakulathoz, az MH Katonai Rendészeti Ezredhez és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezredéhez április 10-ig várják a fiatalokat.

Az „Embert a vasra!” első fázisában a KF41 Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművekre toboroztak személyzetet, majd a folytatásban a PzH 2000 önjáró lövegek leendő üzemeltetőit keresték. Ezúttal négy alakulathoz invitálják a bevonulókat, akik havi bruttó 737 ezer forint kezdő illetményben fognak részesülni, de egyszeri szerződéskötési díjként bruttó 300 ezer forintot is kapnak. Mindezek mellett a juttatások sorában szerepel még a SZÉP-kártya, utazási költségtérítés, ingyenes laktanyai elhelyezés vagy lakhatási támogatás, üdülési lehetőség, egészségügyi ellátás és önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás is.

Mögöttük a törvény, utánuk a rend

Békeidőben az MH Katonai Rendészeti Ezred egy zászlóaljjal, azon belül négy századdal működik – ezekből jelenleg három állománya feltöltött. A Magyar Honvédség tavaszi toborzókampánya keretében most a negyedik századba hívják az érdeklődőket. Az új alegység a hagyományos katonai rendészeti feladatok mellett személy- és objektumvédelmet is ellát majd. Bartha László ezredes, az alakulat parancsnoka elmondta: jó kiállású, erős fizikumú, hatékonyan kommunikáló, stressztűrő, fegyelmezett katonákat várnak a soraikba. Nekik lehetőségük nyílik majd a járművezetői tudásuk fejlesztésére és a későbbiekben akár külföldön, misszióban is szolgálhatnak.

Bartha_László_ezredes

Bartha László ezredes

Az MH Katonai Rendészeti Ezred fővárosi központtal működik, a Mária Terézia laktanya az otthona, de tevékenysége országos hatáskörű: Győrben, Kaposváron, Székesfehérváron, Hódmezővásárhelyen, Debrecenben és Szolnokon vannak rendészeti csoportjai, illetve Budapesten, Székesfehérváron és Veszprémben látnak el objektumvédelmet.

– Ahogy az első századunk, úgy a negyedik is nagyon sokrétű tevékenységet végez majd, alapvetően a fővárosban. A katonai rend fenntartása és ellenőrzése, baleseti helyszínelés, konvojok kísérete, rendezvénybiztosítás, személyvédelem, a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar kiemelt objektumainak őrzése egyaránt a feladatuk lesz – sorolta a parancsnok, hozzátéve: előny, ha az érdeklődő rendelkezik B kategóriás jogosítvánnyal vagy motorvezetői engedéllyel. Hölgyek jelentkezését szintén fogadják, a személyi védelem során akadnak ugyanis olyan speciális tevékenységek, amiket csak ők tudnak ellátni.

rendészeti_ezred_1

Mint említettük, az erős fizikum fontos követelmény, ugyanakkor a megfelelő alapokkal rendelkező rendészjelöltek a felkészítésük során is eljuthatnak a kívánt fizikai állapotig. A Mária Terézia laktanyában ehhez is adottak a feltételek, hiszen az ezred kiváló lehetőségekkel, például konditermekkel, saját dozsóval rendelkezik.

A kiválasztottak felkészítése kéthetes fizikai szintre hozással kezdődik, majd következik a klasszikus alapkiképzés, végül az alakulat rendészeti szakfelkészítései zárják a sort. A gépjárművezetői, a személyvédelmi és az elsősorban pisztollyal végrehajtott lövészeti tréningek folyamatosak a szakkiképzési időszak alatt és után is. A tervek szerint az áprilisban bevonuló állomány 2025. augusztus 20. után már katonai rendészeti feladatokat fog ellátni. Az ezred tagjai előtt kétféle módon is lehetőség adódik a külszolgálatra.

rendészeti_ezred_2

– A honvédség missziós kontingenseibe ugyanúgy jelentkezhetnek, mint bármelyik magyar katona; ez esetben viszont nem a szakterületükkel egyező feladatkört látnak majd el. A másik, általunk leginkább ösztönzött út, hogy valóban katonai rendész tevékenységet vállaljanak, amelyek egyes missziókban hivatalosan katonai rendőri munkát jelentenek. Ehhez persze elengedhetetlen a vonatkozó sztenderdek, STANAG-normák (amire felkészítjük a jelölteket) és az angol nyelv készségszintű ismerete. Az ENSZ ciprusi békefenntartó missziója számára például folyamatosan biztosítunk magyar katonai rendészeket – jegyezte meg Bartha ezredes, aki elmondta azt is, hogy 2016 óta minden területen folyamatos a fejlesztés az alakulatnál. A gépjárműparkjuk gyakorlatilag lecserélődött, a kor követelményeinek megfelelő, jó minőségű autókat, motorokat használnak. A fegyverzetük ugyancsak megújult, de az eljárásrendjeinkben is előrelépés történt. Sokkal szorosabb a kapcsolatuk a rendőrséggel, egyre gyakrabban veszik át a tapasztalataikat, egyebek mellett a közös képzések alkalmával. Az együttműködés keretében megújították például az ezred személyvédelmi képzéseit, folyamatossá váltak a gépjárművezetőik speciális tréningjei. A lövészeti képzést maguk fejlesztik tovább, hiszen már az alakulat jogelőd szervezeteinek is erőssége volt a lőkészség.

Modern eszközök, új kihívások

Az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár egyik szervezeti eleme, a támogató zászlóalj végzi az ugyancsak Székesfehérváron települt Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (HQ MND-C) teljeskörű támogatását; az alegység őrzés-védelmi, műszaki, logisztikai, híradó- és informatikai feladatokat lát el.

Kása István_ezredes

Kása István ezredes

Kása István ezredes, a dandár parancsnoka elmondta: a támogató zászlóalj az általa vezetett alakulat legfiatalabb szervezeti eleme, amelyet 2023 decemberében hoztak létre. A pozíciók feltöltése már akkor megkezdődött, viszont a létszám tekintetében kitűzött célok a toborzókampánnyal sokkal gyorsabban teljesíthetők.

– A zászlóalj a tervek szerint 274 fővel fog működni. Jelenleg az alegységnél egy 50 fős előkészítő csapat dolgozik. Tavaly a Magyar Honvédség különböző alakulataiból ideiglenesen feltöltöttük a zászlóaljat, amely aztán a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság Strong Bastion (Erős Bástya) 2024 elnevezésű gyakorlatán bizonyította is a képességeit, elérte a műveleti készenlétet, így a kiképzési esemény sikeréhez és a HQ MND-C felkészüléséhez egyaránt hozzájárult – összegzett a parancsnok, hozzátéve, hogy amint rendelkezésre áll a teljes létszám, a zászlóalj önállóan működik majd a dandáron belül.

Híradó_dandár_1

Az alegység feladatai sokrétűek, ezért igen sok pozíciót kell feltölteni a toborzókampány keretében. A logisztikai szakterületen logisztikusokat, továbbá személy- és tehergépkocsi vezetőket keresnek, híradó- és informatikai vonalon pedig ugyancsak személy- és tehergépkocsi vezetők, valamint a különböző híradóeszközök üzemeltetése iránt fogékony érdeklődők jelentkezését várják. Harcjárműveik működtetéséhez szintén kellenek vezetők, továbbá lövészek, illetve a toronyfegyvereket kezelő irányzók is.

A dandár arzenáljának palettája úgyszintén elég széles. Az egyik legmodernebb eszközük a Gidrán alvázára épített R–50 jelzésű rádióállomás. Ennek működtetéséhez négy fő (gépjárművezető, állomásparancsnok, híradóvezető, irányzó) szükséges. A Hammar 190 HB oldalrakodó tehergépkocsi – 14 500 kilogrammos emelőképességének köszönhetően – könnyedén mozgatja a húszlábas konténereket, vasúti kocsira helyezheti vagy akár maga is szállíthatja azokat. Ugyancsak a híradóeszközök sorába tartozik a gépkocsira telepített RR–1/G tábori mikrohullámú állomás, amely elengedhetetlen a tábori transzporthálózat kialakításánál, továbbá különböző informatikai és híradórendszerek csatlakoztatásánál. A könnyen és gyorsan telepíthető AVL 2060 automata antenna képes a geocentrikus pályán keringő műholdakat használni, mindemellett fontos szerepe van a telefon-, az internet- és az intranet-hálózatok biztosításában.

Híradó_dandár_Gidrán

A dandárhoz jelentkezők először az alapkiképzést teljesítik, majd ezt követik a szakalapozó és szakfelkészítések. A különböző szakterületek képzései eltérnek egymástól: az újonnan érkezők előbb a tanteremben, majd a terepen sajátítják el a különféle eszközök működtetését, használatát. A lövészek fegyverismereti képzésen vesznek részt, míg a gépkocsivezetők – miután megismerték a gépjárművek sajátosságait – vezetési gyakorlatot hajtanak végre közúton és terepen egyaránt. A rátermett, jó képességekkel rendelkező katonák altisztképzésre is jelentkezhetnek, így lehetőségük adódik a legénységiből altiszti állományba lépni. De milyen tulajdonságokkal kell rendelkezniük a dandár soraiba jelentkező újoncoknak?

– Nálunk nincsenek olyan meghirdetett beosztások, amelyek valamilyen különleges képességet kívánnának. Természetesen a tenni akarás, az egyéni motiváció és az elhivatottság elengedhetetlen, de bárki csatlakozhat, aki sikerrel teljesíti a fizikai és az egészségi alkalmassági felmérőt, és persze a Magyar Honvédség kötelékében képzeli el a jövőjét – válaszolta Kása István ezredes.

A legmagasztosabb feladat

Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezrede a kampány keretében jó kiállású, legalább 180 centiméter magas, 35 évnél nem idősebb férfiak jelentkezését várja lövész-díszelgő beosztásokba, a jelenleg 150–200 főt számláló lövészzászlóaljába. Zsolnai Tamás ezredes, az ezred parancsnoka elmondta, az alegység tagjai hazánk nemzeti és állami ünnepségein, diplomáciai, társadalmi és katonai rendezvényein, illetve kegyeleti eseményeken reprezentálják a Magyar Honvédséget, katonai tiszteletadással fogadják a külföldi vezetőket, emellett díszőrszolgálatot látnak el Magyarország felvont lobogójánál.

Zsolnai_Tamás_ezredes

Zsolnai Tamás ezredes

A szolgálatra alkalmas jelöltek gyalogoslövész-kiképzésben részesülnek, majd egy olyan kurzuson is részt vesznek, amely a protokolláris és speciális díszelgőfeladatokra készíti fel őket. Zsolnai ezredes szerint a 32. Testőrezred katonái bizonyos értelemben a Magyar Honvédség nagykövetei is, hiszen ők fogadják először a hazánkba látogató állam- és kormányfőket, katonai vezetőket. Sokoldalú szerepükre és jelenlétükre a legkézenfekvőbb közelmúltbeli példa a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából tartott ünnepélyes lobogófelvonás, amelyre az Országház előtt került sor tévéstábok, fotóriporterek és civil érdeklődök előtt. A 32. Testőrezred ugyanakkor nemcsak belföldön, hanem időnként külföldön is teljesít szolgálatot.

– Gyakran kapunk meghívást magyar vonatkozású külföldi programokra, megemlékezésekre, koszorúzásokra. Az elmúlt években Belgiumban, Franciaországban és Olaszországban is jártunk, az olasz bajtársakkal különösen jó szakmai kapcsolatot ápolunk. A 10–12 főből álló Különleges Díszelgő Csoportunk minden évben részt vesz a prágai DrillFest elnevezésű rendezvényen. Ezen a nemzetközi katonai parádén számos ország díszelgői mérik össze képességeiket, alaki bemutatójukkal kápráztatják el a közönséget – tudtuk meg Zsolnai ezredestől, aki mindehhez hozzáfűzte: a prágai eseményt nagyon várják a katonái, sokan azért szeretnének bekerülni a Különleges Díszelgő Csoportba, hogy a széles nyilvánosság, illetve a szakma külföldi képviselői előtt is megmutathassák tudásukat. Ők azok a katonák, akik speciális elemekkel kiegészítve forgatják fegyvereiket, s bemutatójukat különleges alaki mozdulatok is színesítik. Showműsoruk közkedvelt a fiatalok körében, és elvitathatatlan sikereket aratnak vele külföldön is. A produkció magyarországi eredete az 1990-es évekig vezethető vissza, amikor a díszelgőkatonák a Hősök terén állandó díszőrséget adtak, miközben különböző látványos elemekkel egészítették ki méltóságteljes, de monoton tevékenységüket.

Budapest_Helyőrség_Dandár_1

Mindezek mellett a missziós szerepvállalás is aktívan érinti az alegység katonáit: rendszeresen szolgálnak békefenntartó műveletekben, egyéni és kötelékbeosztásokban egyaránt, ami remek lehetőség arra, hogy bővítsék szakmai ismereteiket, tapasztalataikat.

A parancsnok nem titkolja: a lövész-díszelgők szolgálatának vannak nehéz pillanatai, de a kihívások leküzdésével kaphatják meg azt az elismerést, amelyért mindannyian fáradoznak.

– Nagyon sokat gyakorlunk, például egy-egy lobogófelvonásra is napokkal, sőt inkább hetekkel korábban kezdődik a munka. A felkészüléssel eltöltött sok-sok óra és lemenetelt kilométer kell ahhoz, hogy egy összehangoltan tevékenykedő csapatot vonultathassunk fel. A feladat végrehajtása persze nagy fizikai megterhelést jelent, de egy olyan élményt és erkölcsi elismerést is nyújt a katonának, ami egyértelművé teszi számára: megérte fáradoznia – mondta, kiemelve: legtöbbjük számára nincs annál szebb, hazafiasabb, katonásabb érzés, amikor a Kossuth téren a Himnusz felcsendülésekor felvonják a lobogót. Látják, hogy a civilek odaadó figyelemmel követik a mozdulataikat. Már a főpróbájukra is sok kisgyerek szokott kilátogatni, akik mellé mindig nagy örömmel állnak be egy-egy közös fotó erejéig.

Budapest_Helyőrség_Dandár_2

Zsolnai ezredes immár negyedszázada szolgál a 32-eseknél, szívből beszél, amikor azt mondja: mindenképp ajánlja alegységét az érdeklődőknek.

– A legfontosabb természetesen maga a szolgálatteljesítés, a ránk bízott feladat méltó elvégzése, illetve az, hogy nálunk valóban összeszokott, egymásra utalt csapat dolgozik együtt – zárta a beszélgetést a parancsnok.

Műszaki érzék és elhivatottság

A honvédség egyik legrégebbi alakulata, a jogelődjeit is figyelembe véve immár 75 éves múltra visszatekintő MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred ugyancsak „embereket vár a vasra.” Céljuk a NASAMS légvédelmi rakétaosztály legénységi állományának bővítése. Matyi Tibor Mihály ezredes, az alakulat parancsnoka elmondta: elsősorban gépjárművezetőket toboroznak – így előnyt jelent a B, a C és az E kategóriás jogosítvány –, emellett indítóállvány-, valamint radarkezelő beosztásokba is keresik a jelölteket.

Hazánk 2020-ban döntött a NASAMS beszerzéséről, a korszerű haditechnikai eszköz ünnepélyes átadására 2023 őszén került sor, mára pedig már befejeződött az új eljárásrendek kidolgozása is.

Matyi_Tibor_Mihály_ezredes

Matyi Tibor Mihály ezredes

– A NASAMS hálózatalapú, rendkívül rugalmas felépítésű rakétarendszer, ebből adódóan nagy szabadságot biztosít a légvédelmi oltalmazás terén. A megsemmisítő eszköze a Gripen repülőgépek fegyverzeteként is ismert és bevált AIM–120 AMRAAM közepes hatótávolságú rakéta – tudtuk meg Matyi ezredestől, aki hozzátette: az ezred leendő indítóállvány-kezelőinek feladata az indítókonténer telepítése, üzembe helyezése, karbantartása, valamint a folyamatos üzemelés biztosítása lesz. Épp ezért mindenképp előny, ha a jelentkező rendelkezik műszaki érzékkel, elhivatott, tud önállóan és csapatban is dolgozni.

– Kis túlzással azt szoktuk mondani, hogy a mi fegyvereink mindegyike egy-egy számítógép, amelynek van egy olyan kimenete, ami képes rakétát indítani. A feladatok egy részét laptopon kell programozni, tehát a jelentkezőknél a számítástechnikai ismeret és tudás ugyancsak előnyt jelent. Mindazonáltal a rendszerek működtetése korántsem bonyolult, szinte egy okostelefon használatának egyszerűségével vetekszenek. Ezzel együtt is olyan technikáról beszélünk, ami a 21. századot képviseli – jegyezte meg a parancsnok.

rakétaezred_1

A radarkezelők munkáját sem úgy kell elképzelni, mint ahogy a filmekben láthatjuk, hiszen a katonák nem egy indikátorernyő előtt ülnek, figyelve a körbe-körbe forgó idővonalat. A szakemberek a radar telepítésében vesznek részt, beállítják annak funkcióit, majd az eszközöket távvezérléssel irányítják. A kezelők a radar üzemszerű működését egy laptop segítségével monitorozzák, magától a radartól távolabb települve. A győri alakulat újonnan toborzott katonáinak tehát az lesz a feladata, hogy a rakétarendszer elemeit elszállítsák a megadott helyre, ott kialakítsák a megfelelő infokommunikációs kapcsolatot, illetve beállítsák a rádiós összeköttetést – a NASAMS egymástól nagy távolságra telepíthető komponensei ugyanis rádiókapcsolatban állnak egymással. Az indítóállvány kezelői biztonságos távolságból felügyelik a rendszert, és csak szükség esetén avatkoznak be. A tisztek és altisztek által üzemeltetett tűzelosztó központ kivételével a NASAMS összes részegysége távirányítással működik.

rakétaezred_2

– A mi szakmánkban a helyes időzítés kiemelt fontossággal bír. Jellemzően a hosszú, sokszor eseménytelen várakozás után, a légi célok megjelenésével felgyorsulnak az események; pillanatok alatt kell meghozni a helyes döntést és végrehajtani a feladatot, majd pedig várni a következő parancsot. Az ezrednél szolgálóknak ezért igazi erénye a monotóniatűrés és a koncentrálóképesség, így adott esetben nagyon gyorsan képesek cselekedni. Ugyanakkor a légvédelmi rakétásoknak nincs semmilyen extra ismertetőjegyük, ami által különböznének a többi katonától – fogalmazott a parancsnok.

A jelentkezőknek természetesen meg kell felelniük a fizikai és egészségi alkalmassági vizsgálatokon, emellett elvárás velük szemben az általános iskolai végzettség, valamint a feddhetetlen előélet. Előnyt jelent a jogosítvány, a műszaki érdeklődés és a középiskolai végzettség; az érettégivel rendelkezők számára pedig az altiszti karrier lehetősége is adott. A tízhetes alapkiképzést követően kezdődik majd meg a beosztásukra való speciális felkészítés – de a tanulás és a fizikai kondíció fenntartása a katonai pályafutás végéig tartó folyamat.

rakétaezred_3
Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük