BÖLÉNYROHAM 25/1 avagy a rendszerbeállító lőgyakorlat

Így fest a LEOPARD 2A7HU harckocsi rendszerbeállítása az MH Klapka György 1. Páncélosdandár alárendeltségében lévő vitéz Tarczay Ervin 11. harckocsizászlóaljnál.
A Magyar Honvédség történetének egyik legjelentősebb modernizációs lépése zajlik a páncélos erők területén: a legmodernebb Leopard 2A7HU harckocsik rendszerbe állításával új szintre emelkedik hazánk védelmi képessége. Az első járművek érkezésével a vitéz Tarczay Ervin 11. harckocsizászlóalj már megkezdte az új technológia hadrendbe állítását, amely az MH Klapka György 1. Páncélosdandár részeként működik.
A beszerzés előzményei
2018 decemberében a Honvédelmi Minisztérium és a német KNDS Deutschland vállalatcsoport megállapodást írt alá 44 darab Leopard harckocsi és 24 darab PzH 2000 önjáró löveg beszerzéséről. A fejlesztések nemcsak a harckocsizó fegyvernem teljes megújítását szolgálják, hanem a XXI. századi hadviselés követelményeinek is megfelelnek. A Leopard 2A7HU változat a legkorszerűbb páncélos technológia képviselője, amelyet kifejezetten a magyar hadsereg igényeihez szabtak.
A szerződés keretében a harctámogatás is kiemelt figyelmet kapott: 2028-ig a Magyar Honvédség további 5 Wisent 2HU műszaki vontatót és 3 Leguan 2HU hídvető harcjárművet kap, amelyek tovább növelik a haderő hatékonyságát.
Kiképzés és integráció
A Leopard 2A7HU harckocsik rendszerbe állítása hosszú előkészítő munkát igényelt. A zökkenőmentes átállás érdekében már 2020-tól használt Leopard 2A4HU harckocsikon kezdték meg a magyar katonák átképzését. Az osztrák hadsereg (14. harckocsizászlóalj) támogatásával zajló kiképzés során szimulációs és éles gyakorlati tapasztalatokat szerezhettek a katonák.
2023-ban további előrelépést jelentett az új, modern kiképző- és szimulációs központ átadása az MH Klapka György 1. Páncélosdandár bázisán. Ez a központ lehetőséget biztosít a toronyszimulátoros képzésre, amely a harckocsizók egyéni és kötelékben történő felkészítésének alapját képezi.
A harckocsik érkezése és a gyakorlati tapasztalatok
Az első öt Leopard 2A7HU harckocsi 2023 decemberében érkezett meg, és azóta folyamatosan zajlik az eszközök leszállítása. A teljes 44 járműből álló flotta várhatóan 2025 első félévében áll teljesen rendszerbe, kiegészítve a műszaki mentő és hídvető járművekkel.
2024 szeptemberétől a harckocsik éleslövészetének első szakasza is elkezdődött. Novemberben a bakonyi gyakorlótéren hajtották végre az első lőgyakorlatokat, ahol a harckocsik álló helyzetből és menetből is sikeresen semlegesítettek különböző célokat. Az éleslövészet során az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár egységeivel közös műveletek végrehajtására is sor került, amelyek a harcászati együttműködés fejlesztését célozták.
A jövő lehetőségei
2025 januárjától a hazai szimulációs központban folytatódik az átképzés, amely már teljes mértékben az új Leopard 2A7HU típusra koncentrál. A kiképzési rendszer megújulása nemcsak a technikai felkészültség növelését, hanem a hadsereg létszámának növelését is szükségessé teszi, hiszen az új harckocsik üzemeltetése jelentős létszámbővítést igényel.
A korszerű kiképzéstámogató rendszerek – például az ELEK lőkiképző rendszer – lehetővé teszik az elkövetett hibák azonnali elemzését és a harcvezetési feladatok hatékony gyakorlását.
Összegzés
A Leopard 2A7HU harckocsik rendszerbe állítása nemcsak technikai szempontból hoz új korszakot a Magyar Honvédség számára, hanem stratégiai jelentőségű lépés is az ország védelmi képességének megerősítése érdekében. A fejlesztések révén a magyar páncéloserők a NATO legmodernebb harckocsi-alegységei közé emelkedhetnek, hozzájárulva hazánk és szövetségeseink biztonságához.
2025. május 4.
Már az ókori görögök is megemlékeztek az édesanyákról
2025. május 1.
Tökölön alapoztak a személyvédők
2025. május 1.
Nemzeti ellenállóképesség össznemzeti együttműködéssel
2025. április 30.
Ilyen volt a XII. Országos Rendőr- és Tűzoltónap a Városligetben
2025. április 30.