Új dimenziók a magyar légtér védelmében
A légvédelem reagáló képességének növelése érdekében a győri légvédelmi rakétaezred egyik NASAMS alegysége Budapestre települ, és kijelölt erőivel teljesít szolgálatot Pécel és Isaszeg települések melletti, a feladathoz megfelelő adottságokkal rendelkező honvédségi területeken – jelentette be dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke. Az alegység feladata kettős: az országvédelmi feladatok mellett – szövetségesi kötelezettségeinknek megfelelően – hozzájárul a NATO Integrált Lég- és Rakétavédelmi Rendszerében történő közös védelemhez.
Dr. Böröndi Gábor vezérezredes elmondta: a magyar légtér védelme és felügyelete a mostani, háborúkkal teli időszakban kiemelt jelentőségű feladat. A légtér szabályos használatát figyelemmel kísérő és légtérrendészeti eszközrendszer több lábon áll. Ezek egymásra épülve, egymást kiegészítve alkotnak hatékony és teljes egészet.
A rendszer első pillérét a radarhálózat képezi, amely a légtér folyamatos ellenőrzését biztosítja. A második pillért azok a képességek adják, amelyek lehetővé teszik a légi célok pontosabb azonosítását, elfogását, valamint szükség esetén a megfelelő ellentevékenységeket. Az eddigi készenléti merev- és forgószárnyas repülőeszközök mellett a haderőfejlesztés eredményeként már a földi telepítésű légvédelmi rakétaképesség is ezt a pillért erősíti.
A vezérkarfőnök kiemelte: a légvédelem reagálóképességének növelése érdekében tette azt a javaslatot a katonai vezetés, hogy egy NASAMS légvédelmi alegységet telepítsenek át Győrből Budapest helyőrségbe. A feladatokat a Pécel és Isaszeg mellett található, a feladathoz megfelelő adottságokkal rendelkező honvédségi területeken hajtják végre.
Az így teljessé váló légtérrendészeti eszközrendszer új dimenziót nyit a magyar légtér védelmében. Különösen az alacsonyan és nagy sebességgel repülő célok elleni hatékony fellépés, valamint a hiteles elrettentés biztosításának köszönhetően. Ez a komplex rendszer a nemzeti légvédelem megerősítése mellett hozzájárul a NATO integrált légvédelmi képességeinek támogatásához is. Ez különösen fontos a jelenlegi megváltozott biztonsági környezetben – mondta el dr. Böröndi Gábor vezérezredes.
- Három évtizede szolgálnak együtt a jászberényi rendőrök
- Jótékonysági bokszgála katonák és rendőrök részvételével
- Légirendészet menni Balaton
- Ma megnyílik a Teve utcai Rendőrpalota: különleges programokkal készül a Múzeumok éjszakája
- Igazoltatással kezdődött a lánykérés
- Közel hétezer polgárőr dolgozik Pest vármegye biztonságáért
2026. június 22.
VW2026: a katonaorvoslás modern technológiái
2026. június 21.
Igazoltatással kezdődött a lánykérés
2026. június 20.
Így lehet biztonságosabb a fesztiválozás
2026. június 19.
Búcsút vettek a Mi–17-es és Mi–24-es helikopterektől
2026. június 19.