Magyarország békéjéért tenni kell
Az elmúlt napok aggasztó eseményei ismét rávilágítottak arra, hogy hazánk békéje és biztonsága nem magától értetődő, azért tenni kell, s ennek egyik legfőbb oszlopa a Magyar Honvédség – mondta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán közzétett videójában.
Az államtitkár egy észak-litvániai katonai bázisról jelentkezett, ahol a NATO balti légtérrendészeti szolgálatának keretében mintegy nyolcvan magyar katona és négy Gripen vadászgép vesz részt a Baltikum légtérvédelmében.
Vargha Tamás a videóban elmondta: jelenleg is zajlik az elmúlt 30 év legnagyobb, előre tervezett, NATO keretek között szervezett összhaderőnemi és összkormányzati védelmi gyakorlata, amelyben több mint 200 eszköz és 22 ezer ember érintett. Jelenleg a NATO-tagállamok közül a mi gyakorlatunk a legnagyobb és a legösszetettebb katonai művelet – jelezte.
„Békénk és biztonságunk másik fontos eleme szövetségi rendszerünk. Ez nem csak előnyökkel jár, hanem vállalásokkal is. Itt a Baltikumban katonáink Észtország, Lettország és Litvánia légtérrendészeti feladatait látják el”
– mondta el az államtitkár.
Hozzátette: ez a misszió stratégiai fontosságú. A magyar katonáknak a lehető legprofibb módon, hidegvérrel kell őrizniük a szövetség és hazánk békéjét úgy, hogy akár közvetlen közelébe is kerülhetnek az orosz légierő gépeihez. Ilyen esemény történt augusztus 8-án, amikor pilótáink az alfa riasztást követően felszálltak, és azonosították azokat a repülőket, amelyek nem teremtettek rádiókapcsolatot a légiforgalmi irányítással – közölte.
Kijelentette, minden magyar katona felkészült, kiválóan képzett és eltökélt, hogy sikeresen végrehajtsa a missziót. „A Baltikum légtérvédelme jó kezekben van, magyar kezekben van” – mondta az államtitkár.
Vargha Tamás közölte, a misszió még 3 hónapig fog tartani, katonáink „vezető nemzetként” folytatják az együttműködést a spanyol és az olasz légierő katonáival. Magyarország már negyedik alkalommal vesz részt a NATO balti légtérvédelmi szolgálatában.
Ez azt is mutatja, hogy Magyarország elkötelezett és megbízható NATO-szövetséges. A Baltikumban Gripen vadászgépekkel teljesítenek szolgálatot katonáink, jelenleg a flotta 14 gépből áll, de 2026-ra négy új érkezik – tette hozzá az államtitkár.
„Célunk változatlan: erős honvédség, békés és biztonságos Magyarország” – mondta Vargha Tamás a videóban.
Forrás: honvedelem.hu
- Három évtizede szolgálnak együtt a jászberényi rendőrök
- Luxusautókat és százmilliós vagyont foglaltak le a gyógyszerhamisító bűnszervezettől
- Jótékonysági bokszgála katonák és rendőrök részvételével
- Légirendészet menni Balaton
- Ma megnyílik a Teve utcai Rendőrpalota: különleges programokkal készül a Múzeumok éjszakája
- Gripenek kísértek ki egy izraeli utasszállítót a magyar légtérből
2026. június 21.
Igazoltatással kezdődött a lánykérés
2026. június 20.
Így lehet biztonságosabb a fesztiválozás
2026. június 19.
Búcsút vettek a Mi–17-es és Mi–24-es helikopterektől
2026. június 19.
Tartós kánikula jön: az egész országra hőségriasztás lép életbe
2026. június 18.
Szolgálati lovak nyomában
2026. június 18.