Közép-európai összefogás a NATO-n belül

Megosztás:

Az erő nemcsak a fegyverekben vagy a számokban rejlik, hanem a felkészültségben és az akaratban is, hogy megvédjük, amit nagyra tartunk – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter annak kapcsán, hogy a Székesfehérvárra települt Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság elérte a teljes műveleti képességet.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett arra, hogy hosszú utat tettek meg együtt, mióta az ötlet megszületett: néhány évvel ezelőtt három közép-európai nemzet, Magyarország, Szlovákia és Horvátország döntött úgy, hogy többnemzetiségű hadosztály-parancsnokságot hoz létre, ezzel közösen pótolva a régióban „a parancsnoki és irányítási hiányosságokat”.

A miniszter kiemelte, hogy a teljes hadműveleti képesség elérésével a parancsnokság készen áll és képes részt venni a régiós NATO-műveletek parancsnokságában és irányításában bármely lehetséges válság vagy konfliktus esetén. Hozzáfűzte: ez növeli az elrettentő és gyors reagálási képességeket, biztosítva az azonnali és összehangolt reakciót fenyegetés esetén.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf úgy vélte, ez a régió nem egyszerűen a keleti szárny része, hanem geopolitikailag is kulcsfontosságú helyen fekszik, észak és dél, valamint kelet és nyugat találkozásánál.

„Történelmi tapasztalataink egyértelműen azt mutatják, hogy e régió nemzetei kulcsszerepet játszanak Európa és ezzel együtt közös kultúránk értékeinek védelmében” – fogalmazott, hozzátéve: a parancsnokság „egy kis hadtörténelmet írt” a teljes műveleti képesség elérésével.

A miniszter megemlítette, hogy a biztonsági környezet még törékenyebbé vált a parancsnokság létrehozásáról szóló döntés óta, ami indokolja az eddig megtett erőfeszítések szükségességét és további lépések megtételét.

Radmila Shekerinska, a NATO helyettes főtitkára mérföldkőnek nevezte az észak-atlanti szövetség életében a HQ MND-C (Headquarters Multinational Division Centre) teljes műveletei képességeinek elérését, mert a parancsnokságnak kritikus szerepe van a NATO keleti szárnyának védelmében, ami egymilliárd ember békéjét és biztonságát jelenti.

A szövetség főtitkárának üzenetét tolmácsolva jelezte: nem lehetnek nyugodtak, növelni kell a védelmi költségvetéseket, a hadiipari eszközök gyártását, hiszen „meg kell védeni népeinket”. Úgy vélte, ebben mindenkinek fontos szerepe van.

Robert Kalinák, Szlovákia védelmi minisztere, miniszterelnök-helyettes arról beszélt, hogy a jelenlegi geopolitikai helyzet nagyon instabil és előre nem jelezhető, ami a három keretnemzet közötti együttműködést kritikus fontosságúvá emeli.

Tomislav Galic, Horvátország védelmi minisztériumának államtitkára szerint a teljes védelmi képesség elérése megteremtett egyfajta biztonságot, amelyet nem szabad alábecsülni, hanem a potenciális képességek kihasználásával azt tovább kell erősíteni.

Guglielmo Luigi Miglietta vezérezredes, a brunssumi székhelyű NATO összhaderőnemi parancsnokság parancsnoka hangsúlyozta, hogy a mai nappal áthelyezik a parancsnokságot a harccsoportok kötelékébe, ami több mint egy katonai minősítés, erős szimbólum és elkötelezettség az elrettentés és a védelem területén. Megjegyezte, hogy a parancsnokság mostantól kész a küldetését teljesíteni akár több térségben több hadműveleti módban is.

Sáez Rocandio altábornagy, a NATO Spanyolországi Gyorstelepítésű Hadtest-parancsnokság parancsnoka hangsúlyozta, hogy hosszú út vezetett a teljes képesség eléréséig, két parancsok irányítása alatt jutott el idáig a három keretnemzet. A parancsnokság erős, készen áll, harckész állapotban van – tette hozzá.

Tibor Králik vezérőrnagy, a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság parancsnoka kiemelte, hogy precízen, teljes összhangban a NATO stratégiájával képesek megfelelni akár a technológiai, akár a globális biztonsági kihívásoknak. Úgy vélte, hogy a jövőben ezt csak úgy lesznek képesek majd megtenni, ha állandóan növelni tudják a képességeiket.

Tíz nemzet együttműködésében

Mivel a NATO keleti szárnyának központi régiójában korábban nem volt kollektív védelemmel és válságkezeléssel kapcsolatos feladatok, műveletek vezetésére, irányítására állandó parancsnokság, ezért döntött úgy 2018-ban a magyar kormány régiós partnereivel együtt, hogy létrehozza a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot. Az HQ MND-C egy olyan harcászati szintű vezetési elem, amely biztosítja a felajánlott NATO kötelékek és képességek integrálását egy harcászati magasabb egységbe, illetve képes azok vezetésére a szárazföldi műveletek teljes spektrumában.

A parancsnokság személyi állományát a három keretnemzet (Horvátország, Magyarország és Szlovákia) mellett további hét NATO állam (Lengyelország, Németország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szlovénia és Törökország) biztosítja. A parancsnoki, parancsnok-helyettesi és törzsfőnöki beosztások rotációs rendszerben kerülnek feltöltésre, a szervezet jelenlegi parancsnoka szlovák, parancsnokhelyettese magyar, törzsfőnöke pedig egy horvát tábornok.

A 2022 májusában történt aktiválása óta a hadosztály-parancsnokság több jelentős eredményt ért el, így jutott el a teljes műveleti képességig. A következő időszak fő feladatai többek között a parancsnokság struktúráinak és rendszereinek további finomhangolása, optimalizálása, valamint a hamarosan az alárendeltségébe kerülő magyar és szlovák NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoportok teljes mértékű integrációja.

Forrás: honvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük