Horvát-magyar katonai logisztikai együttműködés indul

Megosztás:

Két napos magyarországi látogatásra érkezett a horvát vezérkar logisztikai csoportfőnökségének delegációja, hogy megalapozzák a két nemzet hosszú távú szakmai együttműködését.

A földrajzi közelség, a NATO műveleti tervekben való közös érintettség és a párhuzamos haderőfejlesztés miatt indokolt a tapasztalatcsere. A felek kilátásba helyezték egyes eljárásrendek egységesítését is.

Szabó Tibor dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Logisztikai Csoportfőnökségének csoportfőnöke február 25-én fogadta a Horvát Vezérkar Logisztikai Csoportfőnökség csoportfőnökét, Jozo Matković dandártábornokot. Az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság bázisán tartott megbeszélésekkel kapcsolatban a csoportfőnök elmondta: tudták, hogy a horvát haderő hasonló katonai kihívásokkal néz szembe, mint a Magyar Honvédség, a megbeszéléséken azonban a vártnál is több kapcsolódási pontot fedeztek fel. A megbeszéléseket követően a horvát küldöttség Tatára, az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz is ellátogatott.

„Elsősorban a Leopard harckocsik üzemben tartásának részleteiről érdeklődtek, hiszen a legmodernebb 2A8 típusú eszközökből terveznek vásárolni. Megosztottuk velük az elmúlt években felhalmozott tapasztalatainkat, majd helyszínbejárás keretében mutattuk be nekik az eszközök kiszolgálását biztosító létesítményeket és kapcsolódó eljárásrendeket” – mondta a bázisbejárást követően Szabó Tibor dandártábornok.

Károlyi Dezső alezredes szerint egy eszköz beszerzése sosem jelent önmagában képességet, az több összetevő révén születik meg. Az MH Klapka György 1. Páncélosdandár logisztikai főnöke ezért beszélt előadásában a Leopardok rendszeresítését követő szervezeti változásokról, a priorizált kiképzésekről, a személyi állomány elvárásairól, a harckocsi igényelte anyagok és eszközök beszerzéséről és a kapcsolódó infrastrukturális beruházásokról. A horvát delegáció megtekintette a Leopard javítólétesítményt és a PzH-csarnokot, ahol a tatai eszközök karbantartását végzik.

„A szimulációs központ ugyan nem logisztikai létesítmény, de fontosnak tartottuk bemutatni azt is, hiszen működtetése kapcsolódik feladatkörünkhöz. A szimulátoros felkészítés gazdaságosabbá teszi a kiképzést és lassítja eszközeink kopását” – mondta Károlyi Dezső alezredes. A felek hangsúlyozták, hogy a februári látogatás az első jelentős lépés a hosszú távra szóló együttműködésben. Ezentúl tervezetten fél évente találkozik majd a két delegáció, hogy megismerjék egymás logisztikai támogatással kapcsolatos haderőfejlesztési feladatait, eljárásrendjeit és az aktuálisan jelentkező kihívásokat. Következő félévben Horvátországban folytatódik az egyeztetés.

Forrás: honvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük