Fókuszált figyelem, önfegyelem és határozottság

A 80-as években Görbe Nóra Veszprémi Lindaként hozta össze a küzdősportot a rendőri munkával, Kovácsné Tófalusi Fanni mindezt megteszi a mindennapokban is.
Kovácsné Tófalusi Fanni Győrben született, ott is nőtt fel, eleinte a mezőgazdaság érdekelte, a föld, az állatok, főként a lovaglás és a lovas turizmus. Egyetemi végzettsége is van, turizmus-vendéglátás szakon végzett, de szerzett lovas túravezető, lovasedző képesítést is. Mielőtt rendőr lett lovas versenyző is volt, lovasedző és belovagló. Amikor a rendőrséghez jelentkezett előbb lovasrendőr szeretett volna lenni, ám arra csak a fővárosban volt lehetőség, ő pedig ragaszkodott győri életéhez. Így aztán két évig Budapesten szolgált járőrként, majd visszakerült szülővárosába, ma a Győri Rendőrkapitányság egyik körzeti megbízottja.
A kezdetek
Tófalusi Fanni kilencéves korában kezdett el karatézni, azaz korábban, mint lovagolni. Amíg várta szüleit az iskolai foglalkozások után, érdeklődve nézte az éppen akkor zajló karate edzést. És, hogy mi fogta meg a sportágban? Azt mondja, az önbizalom, ami áradt a karatézó gyerekekből. Na meg a tisztelet, a fegyelem, ami ugyancsak a sportág sajátja. Úgy döntött, ő is kipróbálja a shotokan karatét. Szülei egyfelől örültek ennek, merthogy tudták, a jövőben képes lesz megvédeni magát, másfelől féltették, hiszen a tatamin egy-két ütés, rúgás is begyűjthető. A shotokan karatéban ugyanis beviszik az ütéseket, igaz, kontrollálva. Egyszerűbben: koppanjon, de ne okozzon sérülést.
– Kezdetben olyan voltam, mint a többi átlagos gyerkőc azzal a különbséggel, hogy én szeretem a versenyhelyzeteket, és azt az edzők hamar felismerték – mondja Kovácsné Tófalusi Fanni. – Így az első félévben már mehettem kisebb versenyekre, mikulás kupára. Főleg a formagyakorlatok mentek, ezekkel már Európa-bajnokságokon is részt vettem, és évről-évre jobban teljesítettem. Tíz év múlva, amikor egyesületet váltottam, és az Asahi Sportegyesületbe igazoltam, már a küzdelem is előkerült, idővel aztán az kapott nagyobb hangsúlyt. 2017-ben Írországban az IJKA stílusszövetség világbajnokságán megnyertem az első világbajnoki aranyérmemet is, az elmúlt években az SKDUN stílusszövetség versenyeire jártunk, és mindenhonnan hoztunk érmeket. 2022-ben és a következő évben ugyancsak világbajnoki győzelmet hoztunk haza, de nyertünk Európa-bajnoki címeket is.
Edzés és kötelesség
Ezek az eredmények azért elég sok edzést feltételeznek, miközben Kovácsné Tófalusi Fanni a tatamin már gyerekekkel is foglalkozik. Emellett pedig végzi a rendőri munkát is. Amúgy a karate területén nem nagyon számít a kor, merthogy annyi részfeladatból áll össze, hogy mindenki megtalálhatja azt, miben érzi a legkomfortosabban magát. Ki a küzdelemben, ki a formagyakorlatokban, ki az alapgyakorlatokban, szóval mindenki felfedezheti benne a saját lehetőségeit.
A munka
Szerinte sokat segít a rendőri munkában a karate, mert ez a sportág elsősorban arra tanítja meg az embert, hogy megvédje magát. Erre pedig a rendőrségi munka során szükség lehet. De a sportág segítségével megtanulható az önfegyelem, a határozottság és a fókuszált figyelem is, ami ugyancsak nem hátrány, amikor valaki egyenruhát húz.
Forrás: police.hu
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA, RENDŐRSÉG
- Életet mentett egy szabadnapos rendőr bevásárlás közben
- A víz nem játék – hasznos tanácsok nyárra
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: védelmi innovációval építjük tovább a jövő haderejét!
- Spot, a TEK robotkutyája
- A honvédelem két alappillére, aktív és tartalékos együtt védi a hazát
- Szeptemberben lesz a „Könnyek a Vízben” Segélykoncert, az adományozás tovább folytatódik
2025. július 13.
Interjú Magyarország legidősebb világháborús hadifoglyával
2025. július 12.
2020-ban kezdték meg működésüket az iskolaőrök országszerte
2025. július 12.
A logisztika a hadsereg működésének alapja
2025. július 11.
Vizsgáztak a leendő rajparancsnokok
2025. július 11.