Fegyvert s vitézt éneklünk – Kik voltak a huszárok?

Megosztás:
Forrás: honvedelem.hu

Mit is jelent a huszáros harcmodor, és hogyan terjedt el a magyar eredetű könnyűlovasság egész Európában és azon túl is?

Egyebek mellett erről is beszélgettek a Zrínyi Kiadó Fegyvert s vitézt éneklünk című podcastjának legújabb adásában. A beszélgetés vendége prof. dr. Tóth Ferenc történész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója, a kiadó gondozásában megjelent Huszárok című kötet társszerzője volt. Az adás házigazdája dr. Szőts Zoltán Oszkár történész, a Zrínyi Kiadó marketing- és kommunikációs menedzsere.

A Zrínyi Kiadó Fegyvert s vitézt éneklünk című podcastjának legújabb adásában a magyar huszárság történetéről, hagyományairól és újkori szerepéről esett szó.

A beszélgetés során szóba került a huszárság kialakulásának története, a „huszáros harcmodor” jelentése, valamint az a folyamat, amelynek során a magyar eredetű könnyűlovasság egész Európában és azon túl is elterjedt. A történész hangsúlyozta: a magyar huszár nem csupán a könnyűlovas harcmodor haditechnikai megújítását jelentette, hanem olyan harcászati szemléletet is képviselt, amely ötvözte a gyorsaságot, a meglepetést és a kiváló terepismeretet.

Tóth Ferenc arra is kitért, hogy miként jelenik meg a magyar huszár a nemzetközi hadtörténeti szakirodalomban, s mi tette világhírűvé ezt a katonai típust. Külön hangsúlyt kapott a 19–20. század történelmi kontextusa: miként változott meg a huszárok szerepe a modern hadviselés korában, majd hogyan éltek tovább a huszárhagyományok a civil társadalomban.

A műsor célja az volt, hogy az érdeklődők közelebb kerüljenek a magyar katonai hagyomány egyik legnemesebb fejezetéhez. A beszélgetés alapjául Tóth Ferenc és Schweiczer Tímea Aina Huszárok című könyve szolgált, ami gazdag képanyaggal és kétnyelvű (magyar–angol) tartalommal mutatja be a huszárság történetét, társadalmi és kulturális jelentőségét a kezdetektől napjainkig.

A podcast teljes adása elérhető a Zrínyi Kiadó YouTube-csatornáján és Spotify-fiókján.

A kötet megvásárolható a Zrínyi Kiadó webáruházában.

Forrás: honvedelem.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük