A Milex 2025 nemzetközi gyakorlat látogatói napja a pápai bázisrepülőtéren

Megosztás:

Megrendezték a Milex 2025 elnevezésű nemzetközi gyakorlat látogatói napját a pápai bázisrepülőtéren. A többnemzetiségű, március 25. és április 10. között zajló hadgyakorlatot, amely az Európai Unió harccsoportjainak szárazföldi műveleti képességeit teszteli, a bakonyi katonai gyakorlótereken és a pápai bázisrepülőtéren tartották.

Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke csütörtökön újságíróknak azt nyilatkozta, hogy 13 nemzet 850 katonája működött együtt.

„A katonák közös parancsnokság és közös nyelv alatt, közös gondolkodásmód mentén az Európai Unió biztonságát szolgálják”

– mondta.

Közölte: a gyakorlat nagy logisztikai kihívást jelentett, hiszen a külföldi katonák több száz kilométerről érkeztek közúton, légi szállítással vagy vasúton.

„Itt csoportosítottuk az erőket és az eszközöket, felállítottuk a többnemzeti parancsnokságot francia és német vezetés alatt. A gyakorlat ebből a szempontból is sikeres, hiszen egységes eljárásmód mellett hajtottuk végre” – jelentette ki.

Hozzátette:

„korábban a NATO-nak voltak ilyen típusú integrált gyakorlatai, ma az Európai Unió hadereje is önálló életre kelt”.

Szavai szerint a pápai bázisrepülőtér arra a célra szolgál, hogy a külföldi nemzetek katonáit fogadja. Az elmúlt évtizedekben óriási fejlesztések történtek. Új hangárépületeket létesítettek, logisztikai-katonai központtá vált a légikikötő – fűzte hozzá.

A gyakorlat keretében megtartott előadásában az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke, Robert Brieger vezérezredes azt hangsúlyozta: a tagállamok elkötelezettsége és közös erőfeszítései fokozzák az EU katonai készenlétét és felkészültségét, hogy megfeleljen a mai geopolitika és biztonsági környezet változó kihívásainak.

Hozzátette:

a Milex 2025 tanúsítja, hogy az elkötelezettség, az együttműködés és a közös erőfeszítés kifizetődő.

Azt mondta, „tanúi vagyunk az EU gyors bevethetőségi kapacitásának – a stratégiai iránytű egyik legfontosabb eredményének”.

Szavai szerint „az EU gyorsreagálási képességének megléte hatalmas előrelépés mind az európai stratégiai autonómia növelése, mind pedig saját válságkezelési képességünk jelentős megerősítése terén”.

Bár az előrelépés figyelemre méltó, nincs időnk hátradőlni. Még sok tennivalónk van az EU készenlétének és felkészültségének további fokozása érdekében. A kritikus képességhiányok azonnali figyelmet igényelnek, létfontosságú beruházások és elkötelezett munka révén” – tette hozzá.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük