Ismét helytállt a HUNOR
- Katasztrófavédelem
- 2024. szeptember 27.
- 51
- 0

A HUNOR Mentőszervezet harmadszor is sikeresen teljesítette a 36 órás ENSZ INSARAG Irányelv szerinti újraminősítő gyakorlatot Hajdúszoboszlón.
A gyakorlaton 187 fő vett részt, a HUNOR csapat 78 taggal és 6 kutyával teljesítette a feladatokat.
A gyakorlat során a külföldi megfigyelők egy szigorú, összesen 167 ellenőrzési pontot tartalmazó szempontrendszer alapján értékelték a beavatkozásokat. Az értékelés nemcsak a bevetési műveletekre terjedt ki, hanem az előkészítési folyamatokra, a szállításra, a táborépítésre, valamint a dokumentációra is. A HUNOR Mentőszervezet tagjainak mentális teherbírása, valamint az új eszközök és felszerelések is vizsgálat tárgyát képezték. A szimulált terep, a gyakorlathoz előkészített romváros mellett létrehozott konténerváros hatékonyan biztosította az ENSZ INSARAG újraminősítés követelményeinek teljesítését. Ebbe beleértve a tiszta födém átvágását, a ferde megtámasztás kiépítését, a kötélpálya létrehozását, valamint a faláttörési, illetve a fa- és acélelemek átvágására vonatkozó feladatokat.
Az értékelők és szerepjátékosok speciális állványrendszer segítségével jutottak be a konténerekbe. Itt kémlelőnyílásokon keresztül követték nyomon a HUNOR kutató- és mentőcsapatának munkáját. A gyakorlat helyszínéül szolgáló nyolc darab, egyenként negyven láb hosszúságú konténer különböző helyzetekben – álló, ferde és élére állított módon – volt elhelyezve, így egy összetett romterületet alkotva. A konténerek belsejében tizenhét akadályelemet – többek között húsz centiméter vastag vasbeton födémelemeket, acél- és fagerendákat – helyeztek el. Ezeket a mentési feladatok során a HUNOR csapatai vágták át. A konténerrendszer szimulációs pályájának kialakítása lehetővé teszi, hogy a következő gyakorlatok során az elemek cserélhetők legyenek, így többféle mentési útvonal kipróbálása is biztosított.
A pályát egy állandó állványzat veszi körül, amely huszonnégy kémlelő- és tizenegy beemelő nyílással rendelkezik. Ezáltal a minősítők és a gyakorlat irányítói folyamatosan figyelemmel tudták kísérni a HUNOR tevékenységét. Az állványzat egyúttal biztonsági menekülési útvonalakat is biztosított. A pálya építése során két helyszínt is kialakítottak, ahol egy-egy, 2,5 tonnás betonelem emelésére alkalmas technikai feladatot hajtottak végre.
Együttműködés
A HUNOR szervezeten belüli és a külső szervezetekkel történő együttműködése, valamint a hatékony kommunikáció szintén kulcsszerepet játszott a minősítés sikeres megszerzésében. A részletekről és a terepen végrehajtott beavatkozásokról a szakértők is tanácskoztak.
A nemzetközi nehéz kategóriájú városi kutatási és mentési minősítés megszerzése hosszú és alapos felkészülési folyamat eredménye volt, amelyet több hónapon át tartó gyakorlás és szervezés előzött meg. A mentori feladatokat Belit Tasdemir, a török AKUT önkéntes szervezet tagja látta el. A hivatásos állomány munkáját pedig számos magyar társszerv és önkéntes szervezet támogatta.
A gyakorlat negyedik napjáig a HUNOR öt kárhelyszínen teljesített szolgálatot. Eközben a tizenhárom fiktív helyszínből származó adatokat a nemzetközi városi kutatás-mentés irányítói dolgozták fel. A gyakorlatozás során a nemzetközi csapatok huszonkilenc személyt mentettek ki, ebből tizenötöt a HUNOR egységei, akiket ezt követően átadtak a helyi mentőszolgálatoknak.
2025. május 1.
Tökölön alapoztak a személyvédők
2025. május 1.
Nemzeti ellenállóképesség össznemzeti együttműködéssel
2025. április 30.
Ilyen volt a XII. Országos Rendőr- és Tűzoltónap a Városligetben
2025. április 30.
Miniszteri elismerés
2025. április 30.