Hogyan működött a Király-géppisztoly?

Rendhagyó történelem óra keretében ismerhették meg a fegyverek őskorig visszanyúló történetét a székesfehérvári Árpád Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium kadétjai, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum múzeumpedagógusainak köszönhetően.
A kézi lőfegyverek történetét bemutató foglalkozás során a kadétok megismerhették a mohácsi csata idején használt fegyvertípust, fény derült arra, hogy milyen íjakkal vadásztak őseink a vízimadarakra és milyennel a prémes állatokra. Továbbá érdekességeket is megtudhattak, többek között azt, hogy a napóleoni háborúk alatt csak az jelentkezhetett katonának, akinek megvolt az első két foga – ezek ugyanis kellettek a fegyver papírtöltésének kiharapásához.
„A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum már évtizedek óta foglalkozik múzeumpedagógiával, jómagam is tizedik éve vagyok ezen a területen. A foglalkozásaink tematikája végigkíséri a magyar hadtörténetet, a honfoglalás korától a 20. századig vannak előadásaink, 1956-tal bezárólag” – emelte ki az előadó, Szuromi Kristóf, a Múzeumpedagógia Osztály munkatársa. Hozzátette: az adott foglalkozást mindig a hallgatók életkorához igazítják, amihez kell egy kis finomhangolás, azonban vannak korosztályspecifikus foglalkozásaik is. Utóbbi elsősorban annak köszönhető, hogy óvodás csoportok részéről is számos alkalommal fogalmazódott meg igény a rendkívüli történelemtanulásra.
„Sokszor – ahogy most is – utazó múzeumként működünk. Más ez, mint egy általános tanóra, hiszen a gyűjteményeink interaktív, élményszerű foglalkozásokat tesznek lehetővé. Azt tapasztaljuk, hogy a fiatalok nagyon hálásak, befogadó közönség, mindig pozitív a fogadtatásunk. A végén mindig van „fegyversimogató”, amikor kézbe is vehetik az általunk hozott fegyvereket, amik között eredeti hatástalanított darabok is szerepelnek. Ez mindig sikert arat” – hangsúlyozta a múzeumpedagógus.

„Nekem nagyon tetszett ez az előadás, voltak olyan részek, amikről még korábban nem hallottam, úgyhogy tanulságosnak is érzem. Szerintem nagyon jó, hogy a magyar vonatkozásokra is kitért az előadó, számomra ez is volt a legmeglepőbb része, mert nem hallottam még a Király-géppisztolyról” – fogalmazott az előadás kapcsán Szalai Bence 10. osztályos tanuló.
„A családomban jelenleg is vannak katonák, de egészen ükapámig visszanyúlik a katonák sora, és mindegyikük történeteit sokszor mesélte nekem édesanyám. Emellett nagyon érdekel a repülés, és minden, ami ahhoz köthető, ezért választottam a kadétképzést. Idén elkezdtem repüléselméletet tanulni, nemsokára vizsgázom belőle, a cél a szakszolgálati engedély és az úgynevezett C vizsga. Ez plusz ötven pontot jelent a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre való jelentkezésnél, úgyhogy nagy reményt fűzök ahhoz, hogy felvesznek. Utána pedig ki szeretnék jutni a svédországi képzésre, hogy Gripen-pilóta válhasson belőlem” – tette hozzá lelkesen a kadét.
„Mindig is érdekelt a honvédelem, nagypapám katona volt és ő biztatott arra, hogy próbáljam ki magam ezen a területen. Ez a negyedik évem a programban és nagyon szeretem benne, hogy sok lövészeti versenyre járunk. A Honvédelmi Sportszövetség által rendezett versenyen is minden évben ott vagyunkm és dobogós helyezést érünk el. A jövőben én is a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeretném folytatni a tanulmányaimat, de arra az esetre is van tervem, ha esetleg ez nem sikerül: Szentendrén jelentkezek az altisztképzésre” – mesélt motivációjáról Hegedüs Martin 12. osztályos kadét.

„Az iskolánk a 2020/21-es tanév óta tagja a Honvéd Kadét Programnak, a képzésre azóta minden évben nagyjából háromszoros a túljelentkezés. Úgy látom, hogy a programhoz való csatlakozásnak köszönhetően előnyére változott az iskolai élet. Az egyenruha mindig egyféle fegyelmet áraszt és tükröz, és ez átszivárog a diákok életének más területeire is. Nem véletlen, hogy ezeknek az osztályoknak a tanulmányi átlaga mindig magasabb, mint az intézményi átlag” – fogalmazott a kadétképzés kapcsán Szarka László, az iskola igazgatója.
Az intézményvezető hozzátette: tisztában vannak vele, hogy a fiatalok tanulmányi előmenetele függ attól, hogy milyen környezetet tudnak biztosítani számukra, ezért igyekeznek a lehető legjobb körülményeket és lehetőségeket megteremteni. Ez többek között számos szakköri tevékenységben is megnyilvánul, úgymint a hamarosan elinduló drónképzés vagy a 3D nyomtatás, de lőtérrel is rendelkezik az iskola.
Forrás: honvedelem.hu
2025. május 1.
Tökölön alapoztak a személyvédők
2025. május 1.
Nemzeti ellenállóképesség össznemzeti együttműködéssel
2025. április 30.
Ilyen volt a XII. Országos Rendőr- és Tűzoltónap a Városligetben
2025. április 30.
Miniszteri elismerés
2025. április 30.