Olyan parancsnok, akit ismernek a katonái és aki ismeri a katonáit

Megosztás:

A Magyar Honvédség nemzetközi elismertsége sokat nőtt 2024-ben, amihez döntően járult hozzá, hogy dr. Sticz László vezérőrnagy személyében egy éven át magyar katona vezette sikeresen a bosznia-hercegovinai EUFOR Althea műveletet.

 A Spirit FM Katonadolog műsorának február 8-ai adásában Sticz tábornok sok érdekességet említve számolt be a magyar parancsnoki év eredményeiről és kihívásairól.
„A Nyugat-Balkán mindig is egy olyan régiónak minősült, ahol bármikor bármi megtörténhet. Mindig »forrongott«, ezért is nevezzük a mai napig lőporos hordónak. A parancsnoki beosztás átvételekor osztrák elődömtől egy rendkívül furcsa meghatározást kaptam az ország biztonsági helyzetének értékelése kapcsán, miszerint az általános biztonsági helyzet Bosznia-Hercegovinában stabil, de törékeny. Furcsállottam, mert ez két ellentétes értelmű szó. Ahogy azonban elkezdtem egyre jobban megismerni a kialakult helyzetet, igazat kellett adnom ennek a meghatározásnak” – számolt be az adásban.

„A biztonsági helyzet egy nagyon komplex dolog, ha azt mondjuk, hogy stabil a biztonsági helyzet egy adott országban vagy régióban, az nem azt jelenti, hogy az alkotó részei is mindenhol és minden időpillanatban stabilak. Törékennyé az ország politikai vezetői és az eltérő politikai érdekek teszik a helyzetet” – adott betekintést a bonyolult felállásba Sticz László vezérőrnagy.

202502_Sticz_László_vezérőrnagy_Katonadolog_SpiritFM_2

„Specialitása az EUFOR parancsnoki beosztásának, hogy a politikai dimenzióban kell kiépítenie a misszió elismertségét, illetve olyan kapcsolatokat kell létesítenie, ami megfelelő hátteret biztosít a misszió napi tevékenységének végrehajtásához” – hangsúlyozta az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziójának leköszönt parancsnoka, aki megbízásának egész ideje alatt prioritásként kezelte a helyi erőkkel való kapcsolatépítést.

A jó parancsnok

„Számomra az is fontos volt, hogy olyan parancsnok legyek, akit ismernek a katonái és aki ismeri a katonáit. Amikor nem a helyi politikai vezetőkkel tárgyaltam, a saját katonáimmal éltem együtt a lőtéren. Vagy azokban a létesítményekben, ahol járőrözés közben állomásoztak” – fogalmazott Sticz László vezérőrnagy, hozzátéve: a kettő közötti egyensúly megtartásában látta a siker kulcsát.

202502_Sticz_László_vezérőrnagy_Katonadolog_SpiritFM_3

Kihívást azonban nem csak ez a kettősség jelentett.

„Huszonnégy nemzet alkotja az EUFOR Althea misszióját, ez huszonnégy különféle nemzeti kultúrát, történelmet, tapasztalatot és felfogást jelent. Mindezek összekovácsolása nagy kihívás volt, azonban sikeresen megoldottuk. Ebben sokat segített, amikor elhatároztam, hogy a vallási vezetők megnyerésén keresztül fogok eljutni egyrészt a saját katonáim megnyeréséig, másrészt a boszniai-hercegovinai állampolgárok megismeréséig és az EUFOR elismertetéséig” – emlékeztetett.

Mint kitért rá: a ramadán időszakát felhasználta arra, hogy kapcsolatot létesítsen az ország muszlim vezetőivel, s meghívta őket az iftarnak nevezett vacsorára, amit az EUFOR muszlim katonáival együtt költöttek el.

„Ettől kezdve éreztem, hogy másként tekintenek a misszióra. Integráns részei lettünk magának Bosznia-Hercegovinának és barátként tekintettek ránk, olyan együttműködőként, akikre mindig lehet számítani.”

202502_Sticz_László_vezérőrnagy_Katonadolog_SpiritFM_4

Az eredményes parancsnok

Sticz László vezérőrnagy megélése alapján szilárd elvek mentén sikerült erős kohéziót kialakítani valamennyi nemzet katonái között.

„Minden egyes katona tisztában volt azzal, hogy mi a parancsnoki elvárás: nemcsak országuk nagykövetei, hanem egyben az EUFOR-t is képviselik és ezt szem előtt tartva kell feladataikat végrehajtani. Hozzátenném, egy nemzetközi környezetben mindenki igyekszik a tudása legjavát adni” – hangsúlyozta.

A misszió alapvető célja a békés és biztonságos környezet megteremtése és fenntartása. Hiszen csak ez segítheti elő a balkáni ország gazdasági és társadalmi fejlődését, ezáltal pedig az Európai Unióhoz történő csatlakozását.

A tavalyi év ilyen szempontból (is) sikeresnek könyvelhető el, mivel márciusban Bosznia-Hercegovina zöld utat kapott az uniós tárgyalások megkezdésére.

202502_Sticz_László_vezérőrnagy_Katonadolog_SpiritFM_5

Az elismert parancsnok

„Arra vagyok a legbüszkébb, hogy sikerült egy ütőképes nemzetközi szervezetet összekovácsolni” – fogalmazott az adásban a vezérőrnagy. Ennek ékes bizonyítéka, hogy az országot 2024-ben sújtó számos természeti katasztrófára mindig az EUFOR erői reagáltak a leggyorsabban.

Sticz László vezérőrnagy magasszintű szakmai helytállását több nemzet, köztük Bosznia-Hercegovina is elismerte szolgálatának befejeztével. A tábornok a megbízatása végén az ország Védelmi Minisztériumának arany plakettjét vehette át.

„Hazámat szolgálom” – ez az utolsó két szó, mely elhangzott a leköszönő parancsnoktól az adásban. Ezek azok a szavak, amik országhatárokon, beosztásokon, feladatokon átívelően mindig és minden helyzetben vezérlik egy magyar katona szolgálatteljesítését. S a szavakat megerősítő tettek azok, amelyeknek köszönhetően dr. Sticz László vezérőrnagy nemcsak saját személyének, hanem összességében a Magyar Honvédségnek és Magyarországnak is elismerést vívott ki.

202502_Sticz_László_vezérőrnagy_Katonadolog_SpiritFM_6

A Spirit FM Katonadolog című műsorának korábbi adásai ide kattintva már a YouTube-on is visszanézhetőek.

Az aktuális, valamint a korábbi adásokat az alábbi linkekre kattintva tudják meghallgatni:

Apple podcast

Spotify

Anchor

Forrás: honvedelem.hu / Bányász Eszter

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük