Harcászati képzés Csobánkán – Győzelem átkaroló hadművelettel

Megosztás:

Az MH Altiszti Akadémia Altisztképző Központ szervezésében Kisalegység Vezetői Tanfolyamot indítottak, melynek résztvevői most harcászati képzést teljesítettek a Csobánka Harcászati Kiképző Bázison.

A tanfolyamot elvégző katonák ezt követően az Alap Altiszti Tanfolyam tizennégyhetes képzésének sikeres befejezése után kaphatnak altiszti rendfokozatot.
Az MH Altiszti Akadémia szakmai felügyelete alatt megvalósuló Kisalegység Vezetői Tanfolyam (KVT) célja, hogy felkészítse azokat a katonákat, akik a jövőben altiszti beosztást kaphatnak a honvédségen belül.
„Az öthetes képzésünk szakszerűen felkészíti a honvédség különböző alakulataitól érkezett állományt a kisalegység – például a tűzcsoport – önálló vezetésére. Az elméleti vizsgát követően a gyakorlati megmérettetésen a négy főből álló tűzcsoportoknak támadás, védelem, fegyverismeret és sebesültellátási feladatokban kell bizonyítaniuk” – fogalmazott Bogya Dániel törzszászlós, az MH Altiszti Akadémia Altisztképző Központ (MH AA AK) 1. Altisztképző Csoport csoportparancsnoka. A tanfolyamvezető kiemelte: a vizsgáztatók figyelemmel kísérik, hogy mennyire mozog együtt a tűzcsoport, tagjai hogyan segítik az esetleg lemaradt vagy bizonytalan társukat, de azt is ellenőrzik, hogy mennyire sajátították el a kézjeleket, a terepen való mozgást, a térkép és tájoló használatát.

A tanfolyam utolsó hetében a résztvevők már a vizsgára készülnek, melynek része a kiképzendő állomány kisalegység harcászati készségeinek fejlesztése.

„A mai napon egy kis erejű ellenségre történő reagálást hajtottunk végre, alapvetően rohammal és átkarolással” – ezt már Kollár Szabolcs őrmester, az MH AA AK 1. Altisztképző Csoportjának vezető kiképzője mondta. Mint fogalmazott, a rajok szakszerűen végezték járőrfeladataikat, majd sikerrel verték vissza az ellenséges támadásokat.

Bogya Dániel törzszászlós emlékeztetett: a kurzus sikeres elvégzése egyúttal bemeneti követelmény a tizennégyhetes Alap Altiszti Tanfolyamon történő részvételhez is. Mint kiemelte, a szentendrei altisztképző intézmény évente kétszer – tavasszal és ősszel – rendezi meg a tanfolyamot.
„A kiképzendők mostani csapatán is látszik: öt hét alatt sokat fejlődtek és tanultak. Ők a tanfolyamunk, majd a tizennégyhetes altiszti képzés után kiváló őrmesterei lehetnek a Magyar Honvédségnek” – húzta alá.

Ki vehet részt a KVT-n?

A 2021-ben, eredetileg tesztképzésként indult Kisalegység Vezetői Tanfolyamra történő vezénylés feltétele minimum az őrvezetői rendfokozat megléte, a jelentkező katona parancsnokának és vezénylőzászlósának támogató javaslata, valamint egy sikeres fizikai állapotfelmérés teljesítése; utóbbira a képzés első napján kerül sor. Az öthetes továbbképzés elméleti részét Szentendrén, gyakorlati fázisát Csobánkán és Izbégen rendezik meg – ismertette Bogya Dániel törzszászlós, aki már négy éve irányítja a tanfolyamot.

Forrás: honvedelem.huSzöveg: Navarrai Mészáros Márton | Fotó: Pintér Ákos

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük