„A magyar társadalom a tenyerén hordozza a polgárőrséget” – de vajon meddig tartható ez a bizalom?

Megosztás:

Így fogalmazott az Országos Polgárőr Szövetség elnöke május 10-én Szegeden, a Csongrád-Csanád Vármegyei Polgárőr Szervezetek Szövetsége éves közgyűlésén. Mint dr. Túrós András hangsúlyozta, ezt az elismerést, megbecsülést az elvégzett munka alapján a polgárőrök meg is érdemlik.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányságon tartott közgyűlésen a vezetés, a tagok mellett többek között megjelent dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, dr. Harkai István rendőr ezredes, vármegyei rendészeti főkapitány-helyettes, valamint a szomszédos Békés vármegye szövetségi elnöke, Gyarmati Sándor is.

Túrós András, az OPSZ elnöke a közgyűlés tagjai előtt elsőként emlékeztetett arra, hogy egyesületi, vármegyei szövetségi vezetőként az ember az adott közösség bizalmát is megkapja. Bizalmat arra, hogy vezessék őket, szervezzék a munkájukat, hogy lobbizzanak a közösség érdekében, hogy megteremtsék a működés feltételeit. Ezt a megbízatást pedig nem lehet pesszimista módon csinálni. „Lógó orral civil közösséget nem lehet vezetni” – fogalmazott az országos szövetség első embere. Túrós András hangsúlyozta, ma Magyarországon a polgárőrség olyan megbecsülést kap, amelyet munkája alapján megérdemel, a társadalom tenyerén hordozza a polgárőrséget. És ezt nem udvariasságból kapja, hanem a lakosság érdekében végzett önkéntes munkáért, egy olyan civil szervezetként, amely biztonságot szolgáltat, egységes, és harmóniában van a társadalom minden egyes szegmensével.

Jó időket él a polgárőrség, jelentette ki az elnök, ugyanakkor a problémák felett sem lehet szemet hunyni. Túrós András elmondta, egy év alatt negyvenöt egyesület szűnt meg az országban, leginkább azért, mert a vezetője nem tudta, vagy nem akarta tovább folytatni a dolgot, így az egész szerveződés felbomlott. Emögött az egyik ok a szervezet elöregedése. Magas az átlagéletkor, a hatvannyolcezres tagságnak csak mintegy fele hadra fogható. A megoldás kettős, egyrészt vezetői felelősség, hogy a járőrszolgálatra, rendezvények biztosítására fizikailag már nem képes, de tapasztalt polgárőröknek más bűnmegelőzési feladatot találjanak, másrészt fiatalítani szükséges a szervezetet. Itt van szerepe például a Polgárőr Akadémiának, az ifjúsági centrumok létrehozásának.

Konkrétan a Csongrád-Csanád vármegyei polgárőrök 2024-es teljesítményéről Túrós András kijelentette, a vármegye – különösen a határvédelem szempontjából – szakmailag a topon van. Az itt szolgálatot teljesítő polgárőröket országosan tisztelik, becsülik. „Én is Csongrád-Csanád vármegyével, az itteni polgárőrökkel büszkélkedek a kormányzat, a belügyminiszter, a rendőrség országos vezetői előtt. Én köszönöm szépen ezt a munkát. Büszke vagyok az itteni polgárőrökre” – fogalmazott az OPSZ elnöke. Hozzátette, az évi átlagos 214 szolgálati óra kiemelkedő, van olyan része az országnak, ahol ennek töredékét teljesítik a polgárőrök. Túrós András emlékeztetett arra, hogy ez az óraszám tulajdonképpen egy-másfél havi munkaidőnek felel meg, ami már szemmel jól látható hozzáadott értéket képvisel a közbiztonság vonatkozásában.

Az elnök beszélt arról is, hogy országosan 2024 a megújulás éve volt, különösen jogi területen, hiszen megindult a polgárőr törvény módosítása, a polgárőrök összesen 10 millió szolgálati órát teljesítettek országosan, tehát komoly aktivitást mutattak. Hozzátette: a kormány, valamint az illetékes parlamenti bizottság elé a polgárőrség tavalyi munkájáról pozitív hangvételű beszámolót terjeszt majd, ugyanakkor nem hallgatja el, hogy a szövetségnek gondjai is vannak. Egyebek mellett az utánpótlással, a fiatalítással, a költségvetési támogatással, a cégautóadóval. De nem szabad elfelejteni, hogy Magyarország jelenlegi kormánya kiemelten támogatja a polgárőrséget, hangsúlyozta Túrós András.

Befejezésül az OPSZ elnöke három dologra hívta fel a Csongrád-Csanád vármegyei polgárőr vezetők figyelmét. Az egyik, hogy a vármegye egyik legfontosabb feladata a határvédelem. Azt kérte, hogy abban továbbra is aktívan vegyenek részt úgy a határ menti, mint a mélységi polgárőr egyesületek. A másik, hogy két speciális feladat áll a szervezet egésze előtt: a gyermek- és ifjúságvédelem, illetve a kábítószerellenes tevékenység. A harmadik pedig, hogy a polgárőrség, az egyesületek továbbra is pártsemlegesen, politikamentesen működjenek.

A közgyűlésen a Csongrád-Csanád Vármegyei Polgárőr Szervezetek Szövetségének előző évi tevékenységéről beszámoló Batiz István elnök elmondta, a vármegye polgárőrei összesen 312 ezer 266 szolgálati órát teljesítettek, annak ellenére, hogy a taglétszám némi csökkenést mutatott a 2023-ashoz képest. A vármegyében is igaz az országos trend, a tagok kétharmada elmúlt 65 éves, ugyanakkor problémát jelent az igazán fiatalok toborzása, tavaly mindössze huszonhét ifjú polgárőre volt a vármegyei szövetségnek. Átalakult a feladatok megoszlása is, az illegális határátlépések csökkenésével nagyjából hétezer órával kevesebb időt töltöttek a polgárőrök rendőrséggel közös határrendészeti feladatokkal, nagyjából háromezerrel emelkedett viszont a bűnmegelőzési feladatokra fordított szolgálati órák száma. A szövetség elnöke külön szólt a Határvédelmi Tagozatba tartozó egyesületek munkájáról. Elhangzott, hogy az elmúlt év során csaknem huszonnégyezer órában láttak el határvédelmi feladatokat a tagegyesületek, ez idő alatt csaknem ezerhétszáz illegális határátlépőt tartottak vissza, fogtak el. Batiz István emlékeztetett arra, hogy a rendőrség számos esetben kérte a polgárőrök segítségét, akik pusztán a jelenlétükkel gyakran akadályozták meg, hogy a szerb területről csoportosan érkező migránsok átvágják a kerítést. 2024-ben a vármegyei szövetség hat alkalommal tartott határvédelmi akciókat, illetve voltak a vendégszolgálatot teljesítő Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Bács-Kiskun vármegyéből és Budapestről érkező polgárőrökkel közös megmozdulások is.

A vármegyei rendőrség részéről dr. Harkai István rendőr ezredes, rendészeti főkapitány-helyettes méltatta a két szervezet közötti együttműködést, a polgárőrök részvételét a határvédelemben, a közrend és a közbiztonság fenntartásában.

A közgyűlés tagjai végezetük egyhangúlag elfogadták a beszámolókat, új tagokat választottak a bizottságokba, és kiosztották az őszi küldöttgyűlési mandátumokat, és döntöttek a vármegyei szövetség alapszabályának módosításáról.

Forrás: OPSZ

Fotók: Virágh László, Horváth S. András

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük